Spalanie w koparce – ile kosztuje paliwo do maszyny budowlanej?

2 min
Spalanie w koparce – ile kosztuje paliwo do maszyny budowlanej?

Koparki to nieodłączny element przemysłu budowlanego. Taką maszynę spotkasz na każdym placu budowy i nie tylko. Umożliwia ona wykopy, prace ziemne, wyładunek, jak i załadunek materiałów. Trudno byłoby wyobrazić sobie pracę budowlaną bez koparki. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajem takiego sprzętu, to wiedz, że największym kosztem związanym z eksploatacją koparek jest zużycie paliwa. Ile dokładnie kosztuje paliwo do maszyny budowlanej

Ile paliwa zużywa koparka?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie związane z zużyciem paliwa przez koparkę, ponieważ zależy to od wielu czynników. Nie tylko rodzaj mocy czy stan techniczny wpłynie na ostateczną ilość zużytego paliwa, ale również obciążenie i rodzaj wykonywanych prac. Koparki są w stanie zużywać od 5 do 15 galonów paliwa na godzinę pracy. 

Jedną z najbardziej oszczędnych koparek są kołowe. Najczęściej zużywają one od 5 do 10 galonów na godzinę. Natomiast koparki gąsienicowe są w stanie zużyć od 7 do 15 galonów paliwa na godzinę. 

Niektóre nowoczesne koparki zostały zaprojektowane z myślą o oszczędności paliwa. Ich zużycie może wynosić tylko 5-7 galonów na godzinę.

Spalanie koparki – co wpływa na koszty paliwa?

Jednym z głównych czynników wpływających na to, ile zapłacisz za paliwo podczas używania koparki, jest cena rynkowa. Ceny paliwa mogą znacząco różnić się w zależności od regionu geograficznego i zmian na rynku energetycznym. Wzrost cen paliwa może znacząco wpłynąć na koszty eksploatacji koparki.

Ponadto jest jeszcze rodzaj paliwa. Koparki mogą być zasilane różnymi rodzajami paliwa – diesel, benzyna czy gaz. Nowoczesne koparki często są wyposażone w silniki o większej efektywności paliwowej. Koparka o wydajnym silniku będzie zużywać mniej paliwa na wykonanie tych samych zadań.

Jak obniżyć koszty paliwa?

Jeśli chcesz skutecznie obniżyć koszty paliwa, to zacznij od regularnych przeglądów i konserwacji. Pomogą one w utrzymaniu maszyny w dobrym stanie technicznym, co skutecznie zwiększa efektywność paliwową. Po drugie zadbaj o monitorowanie zużycia paliwa. Instalacja specjalistycznego systemu umożliwi Ci śledzenie, ile paliwa zużywa każda maszyna. 

Pamiętaj, że odpowiednio przeszkoleni operatorzy będą pracować bardziej efektywnie, dzięki czemu ograniczysz marnowanie paliwa. Zbyt agresywne zachowanie operatora powinny być przez Ciebie wyłapywane.