Minikoparka traci moc? Oto najczęstsze przyczyny awarii

2 min
Minikoparka traci moc? Oto najczęstsze przyczyny awarii

Minikoparki to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je przede wszystkim w branży budowlanej. Jednak, tak jak w przypadku wielu innych maszyn, czasem dochodzi do ich awarii. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Minikoparka – awaria. Jakie są jej przyczyny?

Awaria gąsienicy

Najczęstszą przyczyną usterki w minikoparkach jest uszkodzenie mechanizmu gąsienicowego oraz koła napinającego gąsienicę. Może na to wpływać m.in. zbyt mocne napinanie łańcucha przez napinacz gąsienicy. Warto zaznaczyć, że gąsienica składa się również z napędu, koła napędowego, a także górnych i dolnych rolek – jeśli dojdzie do destrukcji jakiekolwiek tego komponentu, będzie to równoznaczne z awarią urządzenia. Zużycie gąsienic stanowi często także efekt zużycia części podwozia minikoparki. Dodajmy, że awaria tych elementów stanowi aż 20 proc. wszystkich awarii dotyczących omawianego przez nas urządzenia.

Uszkodzenie pompy hydraulicznej i sprzęgła hydraulicznego

Czasem też na pojawienie się awarii wpływa niski poziom płynu hamulcowego. W niektórych przypadkach dochodzi też do destrukcji pompy hydraulicznej – pierwszym sygnałem tego rodzaju uszkodzenia bywają charakterystyczne dźwięki oraz zbytnie nagrzewanie się tego komponentu. Warto też powiedzieć o często pojawiającym się uszkodzeniu sprzęgła hydraulicznego, które często ulega awariom i doprowadza do całkowitego unieruchomienia urządzenia.

Destrukcja silnika

W niektórych przypadkach dochodzi też do awarii mechanicznej silnika. Nierzadko jest ona konsekwencją tego, że nie serwisuje się maszyny w odpowiednim czasie. Jest to o tyle istotne, że nawet małe usterki doprowadzą w dłuższej perspektywie do destrukcji omawianego przez nas komponentu.

Uszkodzenie układu elektrycznego

Bywa też, że w obrębie minikoparki pojawiają się problemy z układem elektrycznym, zwłaszcza w rozruszniku. Koło zamachowe nie obraca się poprzez układ zasilania, w wyniku czego maszyna nie jest w stanie się uruchomić. W sytuacji, gdy rozrusznik działa, ale bardzo wolno, oznacza to z kolei wyładowanie się akumulatora.

Uszkodzony układ paliwowy

Problem z odpaleniem minikoparki może także w wynikać z uszkodzonego lub nieodpowiednio funkcjonującego układu paliwowego. Jeśli nie jest on w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia paliwa lub go podawać i nie dochodzi do przepuszczenia paliwa do komory spalania przez wtryski, maszyna z pewnością się nie włączy. Warto dodać, że na pojawienie się awarii często wpływa praca w bardzo trudnych warunkach.

Szukasz nowej lub używanej minikoparki? Odkryj nowe lub używane maszyny w sklepie Interhandler!