Innowacyjne osprzęty: przesadzarka do drzew. Czy przyda się w Twoim ogrodzie?

2 min
Innowacyjne osprzęty: przesadzarka do drzew. Czy przyda się w Twoim ogrodzie?

Czy wiesz, że wiele czynności ogrodniczych możesz wykonywać z mniejszym niż dotychczas wysiłkiem, szybciej i w dodatku taniej? Zapewni Ci to rozbudowa floty pojazdów o takie akcesoria jak przesadzarka do drzew. To jedno z urządzeń proponowanych przez markę JCB do profesjonalnego zastosowania z mini ładowarkami. Poznaj osprzęt oraz jego możliwości.

Przesadzarka do drzew – jakie ma parametry?

Ze względu na swoje przeznaczenie przesadzarki do drzew muszą charakteryzować się dużą mocą oraz wysoką precyzją pracy. Osprzęt JCB ma ostrza wykonane z materiałów odpornych na rozciąganie oraz trudnościeralnych. Dodatkowo mają one samosmarujące się syntetyczne elementy ślizgowe o dużej gęstości. To wszystko pozytywnie wpływa na długość eksploatacji. Ostre uchwyty są ważne w penetracji gleby, również tej twardszej, gdzie rośliny mają rozbudowany system korzeniowy.

Często problemem w pracach związanych z usuwaniem drzew okazuje się ograniczona powierzchnia manewrowa. W ciasnych miejscach doskonale sprawdzą się urządzenia niskoprofilowe z ramami wewnętrznymi.

Precyzyjne cięcie drewna

Dobry osprzęt do drewna, taki jak przesadzarka JCB daje możliwość precyzyjnego, głębszego cięcia elementów pod kątem 25 stopni. W ten sposób od razu można uzyskać bryłki korzeniowe w takich samych kształtach czy rozmiarach, ociosane. Obróbce poddawane są też korzenie i przycinane są podpory bryły korzeniowej.

Nie bez znaczenia jest też komfort pracy operatora. Gdy ten chce zapewnić sobie dobrą widoczność, powinien zwrócić uwagę na budowę przesadzarki mocowanej do ładowarki. Szeroko otwierana klapa zapewni mu łatwe ustawianie drzew.

Jak działa przesadzarka do drzew?

Drzewa dają tlen i cień, dlatego są niezwykle cenionym elementem krajobrazu zwłaszcza w miastach. Zdarza się jednak, że realizacja projektów urbanistycznych wymusza ich usunięcie, a przynajmniej przeniesienie w inne miejsce. Wtedy przydaje się przesadzarka. W miejscu docelowym robi ona otwór średnicą odpowiadający zapotrzebowaniu konkretnego drzewa. Następnie na łyżce lub na przyczepie przewozi drzewo i ostrożnie umieszcza je w dziurze pionowo, upewniwszy się, że system korzeniowy nie uległ zniszczeniom. Tylko wtedy jest szansa na bezproblemowe przyjęcie się drzewa w nowej lokalizacji.

Przesadzanie dużych drzew jest znacznie bardziej rozsądnie niż kupowanie dużych okazów w szkółce lub sadzenie małych sadzonek i oczekiwanie latami aż urosną i zaczną pełnić swoją rolę. Jednak do tego zadania niezbędne jest skorzystanie z przesadzarki.