Lemiesz i inne osprzęty do koparek

3 min
Lemiesz i inne osprzęty do koparek

Sprzęt wręcz idealny do sprawnego, a przy tym efektywnego oczyszczania dróg zimową porą lub do wykopywania otworów, rowów, fundamentów i innych wykopów gruntowych? Pod nazwą lemiesz kryje się coś znacznie więcej niż kluczowy element koparki. Lemiesz odpowiedzialny jest za zmianę maszyny w kompaktową spycharkę. To jednak jeden z wielu osprzętów do koparki – sprawdź nasze propozycje. 

Lemiesz – co to? 

Lemiesz do koparki to niepozorne, a jednak istotny komponent pługa. Zwiększa on efektywność maszyny, a także jej trwałość. Najprościej mówiąc – lemiesz to ta część pługa, która odcina poziomą warstwę ziemi i przenosi ją na odkładnicę. Składa się z trzech głównych części: ostrza, grzbietu i dzioba. Ostrze jest częścią, która bezpośrednio styka się z glebą i wykonuje główne cięcie. 

Grzbiet pełni funkcję wspierającą i stabilizującą lemiesz, a dziób to jego przednia część, która może być elementem wymiennym w niektórych konstrukcjach lemiesza. W celu wzmocnienia i zwiększenia trwałości dzioba, użyj dodatkowych elementów takich jak ścianka polowa lub dłuto.

Jak powstaje lemiesz do koparki? 

Istnieją dwa główne procesy produkcji lemiesza. Pierwszy z nich to kucie, co oznacza, że lemiesz jest wycinany i formowany z surowego materiału. Drugi proces to odlew ze stali, która jest specjalnie przygotowana do wytrzymywania ścierania.

Stal węglowo-manganowa oraz stal pancerna, składająca się z trzech warstw, są powszechnie używanymi materiałami do produkcji lemiesza. Dwie zewnętrzne warstwy stali pancernej są specjalnie utwardzone, podczas gdy środkowa warstwa jest miękka, co pozwala na połączenie odporności na deformację i ścieranie. To zapewnia trwałość i wydajność lemiesza w trudnych warunkach budowlanych.

Lemiesz do pługa – czyli co? 

Pług jest niezbędnym narzędziem w tradycyjnym procesie uprawy gleby, cieszącym się niezmiennie dużym uznaniem w rolnictwie. Choć orka może być wymagająca pod względem nakładu pracy i energii, to jednak rolnicy doceniają jej niezaprzeczalne korzyści agrotechniczne. 

Lemiesz – niezbędny element zimą 

Lemiesz może być wykorzystywany również podczas walki ze śniegiem. Wystarczy, że wykorzysta się go do pługów śnieżnych czy zamiatarek. To właśnie zimą głównym zadaniem lemiesza jest  usuwanie i przesuwanie śniegu z powierzchni dróg, chodników, parkingów i innych obszarów publicznych. Lemiesz do śniegu jest zaprojektowany specjalnie do pracy w zimowych warunkach i został dostosowany do pracy z grubą warstwą śniegu. 

Osprzęt do koparki – inne propozycje 

Oprócz lemiesza jest wiele innych rodzajów osprzętu do koparki. To, który wybierzesz zależy od rodzaju prac do wykonania – inny osprzęt sprawdzi się w przemyśle budowlanym, a inny w rolniczym. Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka propozycji: 

  • Łyżki koparkowe – możesz wybrać łyżki przeznaczone do skał, skarpowania lub równania. Taki osprzęt do koparek jest niezbędny i bez niego Twój sprzęt nie będzie prawidłowo pracował. 
  • Szybkozłącza – to właśnie one zapewnią Ci szybką wymianę osprzętu, a także utrzymanie ciągłej pracy maszyny. Szybkozłącza odpowiedzialne są również za redukcję czasu postoju podczas zmiany. 
  • Haki dźwigowe – to właśnie osprzęt do koparki, który uważa się za niezbędny. Haki umożliwią Ci bezpieczne przenoszenie podwieszonych ładunków.