Materiały eksploatacyjne, czyli wszystko, co potrzebne do utrzymania maszyn

2 min
Materiały eksploatacyjne, czyli wszystko, co potrzebne do utrzymania maszyn

Jako przedsiębiorca wiesz, że nie wystarczy tylko kupić maszynę, aby cieszyć się jej długą i niezawodną pracą. Bardzo często, aby móc realizować szereg prac, jakich oczekują od Ciebie klienci, musisz zainwestować w dobrej klasy osprzęt i materiały eksploatacyjne. Filtry, oleje i smary to najważniejsze z nich, podlegające okresowej wymianie. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby utrzymać sprzęt budowlany czy drogowy w doskonałej kondycji.

O tym, jak ważna jest systematyczna wymiana materiałów eksploatacyjnych w sprzęcie ciężkim przypominają eksperci i producenci maszyn do robót ziemnych i innych branż. Biorąc pod uwagę trudne środowisko pracy oraz klimat, jaki mamy w Polsce trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość filtrów i olejów oraz częstotliwość ich uzupełniania. To bardzo ważne, ponieważ dobrej klasy produkty zapewniają niezawodną pracę silnika, chronią przed poważnymi usterkami i wreszcie sprawiają, że części zużywają się wolniej.

Filtry dla doskonałej ochrony i wysokiej wydajności podzespołów

Filtry mają niezwykle ważną rolę w maszynach budowlanych, ponieważ oczyszczają olej z zanieczyszczeń powstających w wyniku pracy silnika (toksyny) i dzięki temu przedłużają jego żywotność. Trzeba też pamiętać o tym, że olej podlega samoistnej degradacji, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować jego jakość, objętość i poziom zabrudzenia. Obecność drobinek powstających podczas ścierania par trących czy innych procesów prowadzi do większego zużycia paliwa, spadku jego wydajności, aż wreszcie do nieodwracalnych zmian w podzespołach. Zapobiec temu można, wybierając wysokiej klasy filtry paliwa, oleju silnika, kabinowe i inne marki JCB.

Profesjonalne oleje do silników, przekładni i wrzecion

W maszynach rolniczych i budowlanych znajdują się części, które należy smarować, aby pracowały płynnie i bez przestojów. Marka JCB proponuje zatem oleje do silników, przekładni, wrzecion, które spowalniają ich zużycie w wyniku tarcia. Smarowanie pozwala na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła i pozbywanie się zanieczyszczeń, takich jak opiłki metali czy tworzyw sztucznych. To z kolei pozytywnie wpływa na pracę silnika, ale też innych instalacji z udziałem części ruchomych, zapewniając im wysoki poziom ochrony przed korozją.

Wśród najważniejszych materiałów eksploatacyjnych do maszyn drogowych, rolniczych i budowlanych są smary. Mają one bardzo dobrą przyczepność, dzięki czemu przylegają do poszczególnych części urządzeń, zapewniając im wysoki poziom ochrony podczas robót ziemnych. Te zazwyczaj przebiegają w trudnych warunkach, dlatego tak ważne jest chronienie podzespołów przed zabrudzeniami, powstawaniem luzu w łożyskach i wreszcie przed odkształcaniem się konstrukcji.