Dlaczego trzeba pamiętać o okresowych przeglądach koparek?

2 min
Dlaczego trzeba pamiętać o okresowych przeglądach koparek?

Wielu właścicieli koparek uważa, że okresowe przeglądy sprzętu ciężkiego to zbędny wydatek i strata czasu. To błąd, który może wiązać się z poważnymi konsekwencjami takimi jak bardzo wysoki koszt naprawy czy przestój w wykonywanych pracach. O okresowych przeglądach koparek powinno się pamiętać zawsze. Dlaczego jest to ważne i korzystne?

Bezpieczeństwo i efektywność pracy

Okresowe przeglądy koparek pozwalają na wykrycie zużycia niektórych części i elementów, aby tym samym zapobiec poważnej awarii. Jest to niezwykle ważne ze względu bezpieczeństwa pracowników. Bardzo często bowiem usterka koparki może być przyczyną poważnego wypadku przy pracy.

Co więcej, wcześniejsze ustalenie usterki pozwala na zaplanowanie jej naprawy w dogodnym dla Ciebie momencie. Dzięki temu firma może nadal działać efektywnie i bez przeszkód. Nagła awaria na placu budowy oznacza zazwyczaj przerwanie prac nawet na kilkanaście dni. To realne straty finansowe, których możesz uniknąć dzięki przeglądom. O ich terminie przypomni Ci np. system telemetryczny LiveLink JCB.

Naprawy zapobiegawcze są tańsze

Podczas dobrze przeprowadzonego przeglądu może dowiedzieć się, które części maszyny wymagają już wymiany. Decydując się na ich naprawę lub zakup nowych możesz znacząco zmniejszyć swoje wydatki. Bardzo często bowiem zdarza się tak, że awaria jednego elementu doprowadza do uszkodzenia innych systemów i części koparko-ładowarki. Usunięcie problemów jest wówczas bardziej czasochłonne oraz o wiele droższe niż naprawa wykonana zapobiegawczo.

Niższe koszty eksploatacji

Sprawna koparka, w której wymieniono wszystkie elementy eksploatacyjne oraz uzupełniono płyny działa szybciej i wydajniej niż urządzenie, które ma nienajlepszy stan techniczny. Regularne wykonywanie przeglądów okresowych to prosty sposób na zmniejszenie zużycia paliwa. Poza tym, właściciele, którzy wykonują regularne przeglądy bardzo często o wiele bardziej dbają o codzienną obsługę oraz stan koparki kołowej lub gąsienicowej. Często pozwala to uniknąć poważnych napraw lub odsunąć je w czasie, a nawet wpływa na zmniejszenie składki ubezpieczeniowej.

Wyższa wartość w chwili sprzedaży

O przeglądach warto pamiętać również jeśli w przyszłości zamierzasz sprzedać koparkę. Nie od dziś wiadomo, że pojazdy, maszyny i sprzęty, które posiadają udokumentowaną historię napraw oraz przeglądów są więcej warte niż te, których przeszłość jest nieznana.

Podsumowując, choć regularne przeprowadzenie przeglądu koparek może wydawać się niepotrzebne, dodatkowym obowiązkiem i kosztem tak naprawdę warto je przeprowadzać. Jak widzisz może przynieść Ci to wiele korzyści, a jednocześnie zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w czasie pracy.