Koparki a koparko-ładowarki – najistotniejsze różnice

2 min
Koparki a koparko-ładowarki – najistotniejsze różnice

Koparki i koparko-ładowarki to jedne z najczęściej stosowanych maszyn na placu budowy. Ich funkcje są jednak nieco inne. O ile koparki są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania dużych wykopów, o tyle wielozadaniowe koparko-ładowarki projektowane są z myślą o wielu pracach ziemnych. Dowiedz się więcej.

Koparki – co to za urządzenia?

Koparki to urządzenia przeznaczone do prac ziemnych, wykorzystuje się je do wykonywania dużych wykopów. Wyposażone są w jeden wysięgnik, zwieńczony łyżką (która może przybierać różne rozmiary). Co więcej, operator takich maszyn nie ma prawa do obsługi koparko-ładowarki. Urządzenia te różnią się bowiem sposobem pracy oraz samą, wspomnianą obsługą. Lepiej niż te drugie sprawdzą się jednak na dużym placu budowy, na którym wykonuje się głębokie wykopy.

Dodajmy, że koparki są większe od koparko-ładowarek, mają również większą moc, dlatego lepiej spisują się przy ciężkich robotach. Do tego można wyróżnić wiele różnych rodzajów tego typu urządzeń. Przykładowo koparka teleskopowa wyposażona jest w specjalną platformę, dzięki której można zainstalować odpowiedni osprzęt. Z kolei koparka gąsienicowa posiada gąsienicę, która pozwala poruszać jej się po nierównym terenie. Takie koparki spotykane są bardzo często.

Koparko-ładowarki – co to za urządzenia?

Koparko-ładowarki pełnią rolę zarówno koparek, jak i ładowarek. Wyróżniają się one niezwykłą wszechstronnością, dlatego czasem można dzięki nim zrezygnować z korzystania z dodatkowych maszyn. Pozwalają one kopać i jednocześnie ładować różne materiały, oczyszczać i wyrównywać teren, a także przewozić urobek. Mają one, w przeciwieństwie do koparek, aż dwa wysięgniki, przy czym na jednym znajduje się pojemna łyżka. Można ją jednak zastąpić lemieszem, zamiatarką, frezarką, młotem wyburzeniowym lub nawet wiertnicą.

Inaczej do koparko-ładowarek dobiera się również osprzęt, który musi być perfekcyjnie dopasowany do każdej maszyny budowlanej. Zazwyczaj omawiane przez nas urządzenia bazują też na konstrukcji traktora z kołami, rzadziej wyposażone są w napęd gąsienicowy, który dominuje w przypadku koparek.

Koparki i koparko-ładowarki w Interhandler

Interesują Cię koparki lub koparko-ładowarki? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę Interhandler. Znajdziesz tam pionierskie maszyny JCB, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania i które zdecydowanie deklasują swoją konkurencję. Wysoka jakość, efektywność, wytrzymałość – oto ich znaki rozpoznawcze. Dodajmy, że są one przystosowane są one do różnych prac budowlanych oraz ziemnych. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz idealny model dla siebie!