Dlaczego koparko-ładowarki JCB stały się tak popularnym wyborem podczas budowy domów jednorodzinnych?

2 min
Dlaczego koparko-ładowarki JCB stały się tak popularnym wyborem podczas budowy domów jednorodzinnych?

Zaangażowanie koparko-ładowarki przy budowie domu okazuje się niezbędne już na początkowym etapie prac. Gdy chodzi o zrobienie drogi, niwelację terenu czy wykopanie fundamentów sprzęt ciężki jest niezastąpiony. Kluczowe jest dopasowanie go  do charakteru czynności z uwzględnieniem układu działki i dopuszczalnego maksymalnego obciążenia. W poszukiwaniu idealnego urządzenia warto przyjrzeć się flocie maszyn marki JCB.

Koparko-ładowarki do wybierania gruntu

Prace ziemne to pierwszy, początkowy etap, który rozpoczyna się jeszcze przed właściwą budową domu. Najpierw konieczne jest wybranie humusu, czyli warstwy roślinnej. Potem wyrównanie, wytyczenie drogi aż wreszcie wykopy pod fundamenty – szeroko- lub wąskoprzestrzenne (w zależności od tego, czy budynek będzie podpiwniczony i jaka jest spoistość gruntów). Tutaj należy postępować ściśle według wytycznych geodezyjnych. Koparko-ładowarka znajdzie zastosowanie również przy innych pracach, np. podczas montażu szamba, oczyszczalni biologicznej, studni, oczka wodnego czy basenu.

Wywóz urobku – wywrotki

Hałdy ziemi piętrzące się na działce trzeba wywieźć, ponieważ szpecą krajobraz i zabierają cenne miejsce. Jeżeli chcesz wyrównać teren swojej parceli możesz podsypać ziemię tam, gdzie teren jest nierówny albo spadzisty. Tutaj pomocna będzie spycharka. Pozostałą ziemię trzeba wywieźć przy pomocy wozidła kolebkowego lub wywrotki – wielkość maszyny dopasuj do ilości ładunku. Największe mają pojemność wynoszącą nawet kilkanaście ton, co znacznie zmniejsza liczbę kursów do wykonania.

Maszyny do przygotowania i wykończenia podjazdu

Finalnym etapem prac wokół wzniesionej już nieruchomości jest zagęszczenie gruntów, czyli przygotowanie ich do zasadzenia trawnika, ułożenia podjazdu lub chodnika z kostki brukowej. Na tym etapie angażowane są zagęszczarki, walce wibracyjne oraz betoniarki.

Zakup i wynajem maszyn budowlanych

Jeżeli prowadzisz firmę, która świadczy usługi budowlane, musisz skompletować własną flotę pojazdów ciężkich. Zakup nowych lub używanych sprzętów okazuje się najbardziej opłacalny, bo inwestycja szybko się zwraca.

W przypadku inwestorów prywatnych, którzy współpracują z pojedynczymi wykonawcami, korzystnym rozwiązaniem jest wynajmowanie maszyn budowlanych  razem z obsługującymi je operatorami i zlecanie im pojedynczych zadań, jak np. ubijanie gruntu i wylewanie betonu, prace dekarskie czy aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym.