Dlaczego koparko-ładowarki JCB stały się tak popularnym wyborem podczas budowy domów jednorodzinnych?

2 min
Dlaczego koparko-ładowarki JCB stały się tak popularnym wyborem podczas budowy domów jednorodzinnych?

Zaangażowanie koparko-ładowarki przy budowie domu okazuje się niezbędne już na początkowym etapie prac. Gdy chodzi o zrobienie drogi, niwelację terenu czy wykopanie fundamentów sprzęt ciężki jest niezastąpiony. Kluczowe jest dopasowanie go  do charakteru czynności z uwzględnieniem układu działki i dopuszczalnego maksymalnego obciążenia. W poszukiwaniu idealnego urządzenia warto przyjrzeć się flocie maszyn marki JCB.

Koparko-ładowarki do wybierania gruntu

Prace ziemne to pierwszy, początkowy etap, który rozpoczyna się jeszcze przed właściwą budową domu. Najpierw konieczne jest wybranie humusu, czyli warstwy roślinnej. Potem wyrównanie, wytyczenie drogi aż wreszcie wykopy pod fundamenty – szeroko- lub wąskoprzestrzenne (w zależności od tego, czy budynek będzie podpiwniczony i jaka jest spoistość gruntów). Tutaj należy postępować ściśle według wytycznych geodezyjnych. Koparko-ładowarka znajdzie zastosowanie również przy innych pracach, np. podczas montażu szamba, oczyszczalni biologicznej, studni, oczka wodnego czy basenu.

Wywóz urobku – wywrotki

Hałdy ziemi piętrzące się na działce trzeba wywieźć, ponieważ szpecą krajobraz i zabierają cenne miejsce. Jeżeli chcesz wyrównać teren swojej parceli możesz podsypać ziemię tam, gdzie teren jest nierówny albo spadzisty. Tutaj pomocna będzie spycharka. Pozostałą ziemię trzeba wywieźć przy pomocy wozidła kolebkowego lub wywrotki – wielkość maszyny dopasuj do ilości ładunku. Największe mają pojemność wynoszącą nawet kilkanaście ton, co znacznie zmniejsza liczbę kursów do wykonania.

Maszyny do przygotowania i wykończenia podjazdu

Finalnym etapem prac wokół wzniesionej już nieruchomości jest zagęszczenie gruntów, czyli przygotowanie ich do zasadzenia trawnika, ułożenia podjazdu lub chodnika z kostki brukowej. Na tym etapie angażowane są zagęszczarki, walce wibracyjne oraz betoniarki.

Zakup i wynajem maszyn budowlanych

Jeżeli prowadzisz firmę, która świadczy usługi budowlane, musisz skompletować własną flotę pojazdów ciężkich. Zakup nowych lub używanych sprzętów okazuje się najbardziej opłacalny, bo inwestycja szybko się zwraca.

W przypadku inwestorów prywatnych, którzy współpracują z pojedynczymi wykonawcami, korzystnym rozwiązaniem jest wynajmowanie maszyn budowlanych  razem z obsługującymi je operatorami i zlecanie im pojedynczych zadań, jak np. ubijanie gruntu i wylewanie betonu, prace dekarskie czy aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym.

Polecane artykuły

Interhandler na wydarzeniu eRobocze Show 2024 w Lubieniu Kujawskim
przeczytasz w 2 minuty

Interhandler na wydarzeniu eRobocze Show 2024 w Lubieniu Kujawskim

Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze Show to wyjątkowa impreza na mapie województwa kujawskiego, a zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń w branży budowlanej. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, mieliśmy w nim zaszczyt uczestniczyć. Odbywało się ono w dniach 7-8 czerwca 2024 ...

Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia
przeczytasz w 2 minuty

Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

Zima jest trudnym wyzwaniem dla maszyn budowlanych, zwłaszcza jeżeli zamierzasz z nich o tej porze roku korzystać. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? O czym nie można zapomnieć i co koniecznie warto uwzględnić? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź! ...

Wybierz elektryczne maszyny E-TECH i zadbaj o środowisko już dziś!
przeczytasz w 2 minuty

Wybierz elektryczne maszyny E-TECH i zadbaj o środowisko już dziś!

Jesteś przedsiębiorcą, który na równi z własnymi interesami troszczy się o środowisko? W zadbaniu o jego zasoby bez wątpienia mogą Ci maszyny elektryczne z serii E-TECH. To urządzenia w 100% elektromobilne, które nie emitują w ogóle spalin, szybko się ładują i emitują minimalną ilość hałasu. Twoja f ...