Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

2 min
Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

Zima jest trudnym wyzwaniem dla maszyn budowlanych, zwłaszcza jeżeli zamierzasz z nich o tej porze roku korzystać. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? O czym nie można zapomnieć i co koniecznie warto uwzględnić? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź!

Ciężki sprzęt budowlany a śnieg, lód i błoto

Jednym z wyzwań, z którymi muszą sobie radzić osoby korzystające z maszyn budowlanych zimą, jest śnieg i towarzyszący mu lód. Co prawda obecnie maszyny powstają z myślą o pracy w bardzo różnych warunkach, jednak należy je dostosować do omawianej pory roku. Należy więc np. pamiętać, aby nie zostawiać śniegu i błota na podwoziu, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kondycję całego urządzenia. Jeżeli zamierzasz korzystać ze sprzętu na gąsienicach, powinieneś dodatkowo sprawdzić, czy wszystkie rolki odpowiednio się obracają.

Oblodzone i zamarznięte grunty mogą doprowadzić do destrukcji osprzętu roboczego w koparkach oraz koparko-ładowarkach – mamy tu na myśli zwłaszcza zęby i krawędzie tnące łyżek. Co więcej, w takich warunkach szybciej zużywa się paliwo, nie są one korzystne również dla ogólnej kondycji maszyn. Jeśli już musisz korzystać ze sprzętu, najlepiej wcześniej podgrzać grunt oraz wstępnie go spulchnić – dzięki temu będziesz mógł dłużej eksploatować łyżki.

Maszyny budowlane w zimie a wahania temperatur

Kolejnym zagrożeniem, które czeka na maszyny budowlane w zimie, są wahania temperatur. Doprowadzają one często do problemów w obrębie hamulcowych maszyn kołowych. Woda trafia wówczas do układu zasilania paliwem, a to z kolei – do wykształcania się rdzy. Co więcej, mogą się w takiej sytuacji pojawić trudności z uruchamianiem silnika wysokoprężnego, dochodzi też nierzadko do osłabienia połączeń śrubowych, co w następnej kolejności uniemożliwia dalsze użytkowanie sprzętu.

Ciężki sprzęt budowlany a niskie temperatury

Jeśli chodzi o ciężki sprzęt budowlany, zagrożeniem, które „czyha” na jego właścicieli, jest ryzyko zamarznięcia oleju silnikowego oraz hydraulicznego. Na szczęście większość maszyn tego typu wyposażona jest w systemy grzewcze, które sprawiają, że do tego nie dochodzi. Nie mniej jednak należy używać paliwa, które jest przeznaczone do pracy w trudnych warunkach oraz podczas mrozu. Warto też dodawać do niego środek przeciw zamarzaniu. A jeżeli nie korzystasz z urządzenia przez pewien czas, pamiętaj o jego przepalaniu, a więc włączaniu na krótki czas. Sprawdzaj też systematycznie filtry paliwa.