Jaką rolę pełnią filtry hydrauliczne maszyn budowlanych i jak o nie dbać? Poradnik

2 min
Jaką rolę pełnią filtry hydrauliczne maszyn budowlanych i jak o nie dbać? Poradnik

Nawet najlepsza maszyna budowlana nie będzie pracowała płynnie i wydajnie, gdy użyjesz niewłaściwych filtrów hydraulicznych. Uszkodzenia układu hydraulicznego – kosztowne i bardzo uciążliwe – są częstą usterką wynikającą właśnie ze stosowania elementów eksploatacyjnych słabej jakości. Te z JCB doskonale radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, dlatego tak wiele osób decyduje się na ich stosowanie.

Funkcja filtrów hydraulicznych

Podstawową funkcją filtra hydraulicznego jest ochrona poszczególnych części maszyny budowlanej przed zabrudzeniami stałymi, gazowymi oraz płynnymi. Oczyszczają one olej z cząstek, które mogłyby spowodować czasowe lub trwałe uszkodzenia podzespołów. Każda taka sytuacja oznacza dłuższy lub krótszy przestój w realizowaniu obowiązków zawodowych. Zazwyczaj wiąże się z koniecznością odwiedzenia serwisu. Często wymaga remontu lub wymienienia części na nową. Jeżeli filtracja była przeprowadzania niedbale i niezgodnie z wymogami producenta, może się zdarzyć, że nie uzna on gwarancji, narażając właściciela uszkodzonego sprzętu na ogromny wydatek. Nie warto ryzykować! Dowiedz się, jak dbać o filtr.

Jak dbać o filtr hydrauliczny?

Troska o filtr hydrauliczny to w pierwszej kolejności wybór markowych produktów – podzespołów i płynów eksploatacyjnych, np. JCB. Niezbędne jest przede wszystkim dopasowanie odpowiednich części do koparko-ładowarki w taki sposób, aby były kompatybilne. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej określ warunki pracy maszyny, wielkość przepływu oraz filtracji oleju. Ważne jest też, jaki rodzaj oleju stosujesz oraz, gdzie i w jaki sposób zamontujesz filtr.

Filtr należy poddawać regularnym przeglądom i czyszczeniu. Wskazówkami, co do tego jak często przeprowadzać te czynności są zdefiniowane przez producenta parametry, tj. efektywność filtracji oraz maksymalna ilość zanieczyszczeń w filtrze. Niektóre modele mają wbudowany wskaźnik ułatwiający kontrolowanie tych czynników. Pomocny w monitorowaniu pracy maszyny jest system LiveLink JCB.

Filtry oleju hydraulicznego JCB

Marka JCB jest jednym z najbardziej cenionych i zaufanych dostawców filtrów hydraulicznych do ładowarek teleskopowych, walców, koparek i innych sprzętów ciężkich. Oferuje produkty usuwające nadmiar wody, zbędne związki chemiczne oraz kwasy. 

Zapewniają wysoką wydajność, co zapewnia efektywniejszą, stabilną i bardziej bezpieczną pracę. Występują w kilku wersjach: filtry wysokociśnieniowe, ssawne oraz liniowo-powrotne. Dopasowanie odpowiedniego systemu jest więc naprawdę proste.