Czy zimą można korzystać z minikoparek? Koniecznie przeczytaj!

2 min
Czy zimą można korzystać z minikoparek? Koniecznie przeczytaj!

Zima to nie najłatwiejsza pora roku dla wielu maszyn budowlanych. Nie inaczej wygląda to w przypadku minikoparek. Śnieg, mróz, wilgoć – to wszystko sprawia, że urządzenia nierzadko odmawiają nam posłuszeństwa. Czy zatem zimą można w ogóle korzystać z minikoparek? A jeśli tak, to w jaki sposób? Wyjaśniamy.

Minikoparka w zimie – co zrobić, aby utrzymać ją w dobrym stanie?

Zacznijmy od tego, że zimy są ostatnio coraz łagodniejsze. I mimo że w wielu rejonach Polski odnotowano w tym roku wyjątkowo niskie temperatury, przez ostatnie kilka lat rzadko kiedy wiedzieliśmy śnieg. Jeżeli więc zimy są łagodne, nie ma dużych przeciwwskazań do tego, aby korzystać z minikoparek tak jak ma to miejsce w przypadku innych pór roku. Co jednak, gdy zimy są dla nas bardziej srogie?

Nie pracuj na zamarzniętej glebie i zadbaj o akumulator

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby nie przeprowadzać prac na zbyt zamarzniętej glebie. Wówczas może łatwo dojść do destrukcji maszyny. Warto pamiętać również o akumulatorze urządzenia, który nie przepada za mrozami i w przypadku którego poziom naładowania może zmniejszyć się o tej porze roku nawet o połowę. W sytuacji, gdy jego sprawność była dyskusyjna już wcześniej, może on się w ogóle nie uruchomić. Wówczas dobrze jest skorzystać z testera, przekonać się, jakie jest jego napięcie i zwrócić uwagę na wolny lub utrudniony rozruch silnika.

Wymień oleje i filtry

Warto dodać, że na zimę dobrze jest także zmienić olej hydrauliczny i silnikowy na zimowy, a także wymienić filtry. Jeśli o to nie zadbasz, Twoja minikoparka może się przegrzać w kolejnym sezonie. Jeśli temperatury są niskie, należy zmaksymalizować także ilość płynu chłodzącego. Jeśli temperatura wynosi -10  ̊C, dobrym rozwiązaniem będzie płyn o stężeniu 40%. W przypadku niższych temperatur zaleca się z kolei płyn o stężeniu 50%. Dobrze jest nie zapomnieć również o oleju napędowym. Należy nim uzupełniać zbiornik w 70%, aby nie doszło do wykształcania się rdzy w wyniku skraplania. Pamiętajmy też, aby smarować uszczelki wazeliną techniczną – dzięki temu nie przymarzną. Najlepiej jest również pozostawić minikoparkę zimą w ogrzewanym budynku.

Regularnie oczyszczaj gąsienice

Zamierzasz pracować w temperaturze na poziomie -15  ̊C? W takim razie pamiętaj o tym, aby regularnie po pracy oczyszczać gąsienice z błota. Grudy, które ulegną zamarznięciu, mogą destrukcyjnie wpłynąć na różne elementy gąsienic. Zanim rozpoczniesz pracę tym urządzeniem, sprawdź również, czy każda rolka tego mechanizmu się obraca.

Szukasz minikoparek, które zaskoczą Cię swoją wytrzymałością? Przejrzyj urządzenia w sklepie Interhandler!