Czy elektryczne maszyny mają szansę zastąpić spalinowe na placach budowy?

2 min
Czy elektryczne maszyny mają szansę zastąpić spalinowe na placach budowy?

Troska o jakość powietrza przejawia się w wielu dziedzinach życia społecznego i nie omija branży budowlanej. Firmy produkujące maszyny prześcigają się w proponowaniu rozwiązań, które mają minimalizować ilość zanieczyszczeń, lecz nie tracić na wydajności. JCB jest jednym z liderem, jeśli chodzi o innowacyjność – kolekcja ETECH udowadnia, że przyszłość może należeć do ładowarek, wozideł czy podnośników napędzanych silnikami elektrycznymi.

Jakie zalety mają maszyny elektryczne?

Inwestorzy jeszcze dość ostrożnie podchodzą do innowacji, jakimi są zamiany silników spalinowych na elektryczne. Ta nieufność jest jednak bezpodstawna, bo według wielu ekspertów za kilka(naście) lat te pierwsze zostaną wyparte. Za wyborem maszyn elektrycznych przemawia wiele argumentów:

  • możliwość pracy w pomieszczeniach zamkniętych,
  • cicha praca, bez drgań i wibracji,
  • zminimalizowana ilość przeglądów i zabiegów konserwacyjnych,
  • mniejsze zużycie energii = niższy koszt eksploatacji maszyn,
  • możliwość szybkiego ładowania akumulatorów litowo-jonowych i coraz większa dostępność stacji ładujących,
  • wysoka wydajność porównywalna z maszynami konwencjonalnymi,
  • brak spalin = brak wpływu na zanieczyszczenie środowiska,
  • wysoki poziom komfortu, bezpieczeństwa i lepsza komunikacja na placu budowy.

Zapewne do powyższej listy dodasz własne spostrzeżenia, jak tylko siądziesz w kabinie ładowarki teleskopowej czy minikoparki.

Maszyny elektryczne JCB – czy to przyszłość budownictwa?

„Możemy patrzeć w przyszłość dość optymistycznie, bo z roku na rok zauważamy większe zainteresowanie maszynami elektrycznymi. Szczególnie seria Etech marki JCB cieszy się popularnością wśród naszych klientów” – tłumaczy specjalista z firmy Interhandler. I dodaje, że za tym trendem stoi zaufanie do prestiżowej brytyjskiej marki, jak również chęć unowocześnienia przedsiębiorstwa, aby było bezkonkurencyjne. „I to faktycznie się udaje, a kolejni inwestorzy dołączają do grona wielbicieli elektromobilnej innowacji”. Choć niełatwo przewidzieć, w jakim kierunku będą się rozwijały trendy w branży budowlanej, to można założyć, że przyszłość należy do maszyn elektrycznych.

Już teraz w wielu miejscach w Europie obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące norm spalania, co powoduje niemałą presję u producentów, a zarazem pobudza ich kreatywność w projektowaniu ekologicznych rozwiązań. Marka JCB wiedzie pod tym względem prym i można oczekiwać, że w jej asortymencie z czasem pojawią się nowe maszyny bezemisyjne.

Polecane artykuły

Jakie uprawnienia musi mieć operator ładowarki teleskopowej?
przeczytasz w 2 minuty

Jakie uprawnienia musi mieć operator ładowarki teleskopowej?

Jeśli planujesz rozpocząć pracę jako operator ładowarki teleskopowej, musisz uzyskać odpowiednie uprawnienia. Cały proces zdobywania niezbędnych umiejętności i potwierdzających ich dokumentów jest regulowany prawnie i ma zapewnić, że każdy operator posiada odpowiednią wiedzę do bezpiecznego oraz efe ...

35 lat Interhandler – sprawdź 4CX Pro Black w jubileuszowej edycji
przeczytasz w 2 minuty

35 lat Interhandler – sprawdź 4CX Pro Black w jubileuszowej edycji

Już w tym roku obchodzimy 35. rocznicę powstania marki Interhandler. Z tej okazji postanowiliśmy sprawić naszym klientom niespodziankę i przygotować specjalną wersję koparko-ładowarki 4CX.  O co tutaj chodzi i dlaczego warto skorzystać z tej oferty? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Wyjątkowo atr ...

Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia
przeczytasz w 2 minuty

Korzystanie z maszyn budowlanych zimą – możliwości i ograniczenia

Zima jest trudnym wyzwaniem dla maszyn budowlanych, zwłaszcza jeżeli zamierzasz z nich o tej porze roku korzystać. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? O czym nie można zapomnieć i co koniecznie warto uwzględnić? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź! ...