Maszyny budowlane niezbędne przy budowie ścieżek rowerowych

2 min
Maszyny budowlane niezbędne przy budowie ścieżek rowerowych

Obecnie wiele inwestycji dotyczących rozbudowy infrastruktury sportowej koncentruje się wokół ścieżek rowerowych. Do wykonania traktów dla poruszających się na jednośladach, potrzebny jest niezawodny sprzęt ciężki. Tam, gdzie liczy się dobre tempo prac oraz kompaktowość maszyn doskonale poradzą sobie urządzenia marki JCB.

Wytyczanie traktów z pomocą minikoparek

Minikoparki wykorzystasz już w początkowym etapie inwestycji, do wybierania urobku wzdłuż trasy rowerowej. Sprzętu powinny być niewielkie, bo tylko to gwarantuje, że zmieszczą się na niewielkiej przestrzeni i będą mogły zachować maksymalną zwrotność. Tutaj najlepszym wyborem będzie JCB 15C-1 lub 16C-1. To klasyczne proste maszyny, które w zupełności wystarczą przy realizacji nieskomplikowanych inwestycji drogowych. Są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, czego dowodzi interwał smarowy wynoszący 500 godzin – dłuższa praca równa się mniej przestojów.

Walce drogowe do utwardzania nawierzchni

Idealnie gładka nawierzchnia ścieżki to priorytet dla bezpieczeństwa i komfortu użytkujących ją osób. Do uzyskania perfekcyjnego wykończenia przydadzą się walce. Tutaj jednak ważny jest wybór kompaktowych modeli, których szerokość nie wykracza poza przyjęte ramy. A te są definiowane przez polskie prawo i wynoszą odpowiednio:

  • 1,5 m dla ścieżek jednokierunkowych,
  • 2 m dla ścieżek dwukierunkowych,
  • 2,5 m dla ścieżek jednokierunkowych do użytku rowerzystów i pieszych.

Przy realizacji takiej inwestycji sprawdzą się walce wibracyjne o rozmiarze bębna równym 1000 lub 1200 mm. Mają świetną przyczepność do podłoża, a dzięki ekonomicznemu silnikowi o optymalnej mocy spalają stosunkowo niewiele paliwa, zachowując bardzo wysoką wydajność.

Koparko-ładowarki do zadań specjalnych

Ścieżki rowerowe prowadzą przez różne tereny. Czasem stanowią element drogi publicznej i wymagają rozbudowania jej o pobocze. Innym razem trzeba przekopać się przez zarośnięte łąki czy zagajniki. Tam, gdzie potrzeba urządzeń o większej mocy, sprawdzą się koparko-ładowarki. Urządzenia mogą kopać na maksymalnej głębokości w granicach 5-6 m oraz mają zdolność do załadunków o masie nieprzekraczającej 4300-4600 kg. Już w podstawowej wersji maszyny zapewniają operatorowi komfort i zapewniają sprawny przebieg całej inwestycji.

W zależności od tego, gdzie zaprojektowana została ścieżka rowerowa i przez jakie obszary prowadzi, potrzebne mogą być też większe koparki i ładowarki kołowe, poprawiające tempo wybierania i wywożenia urobku.