Używane maszyny budowlane- wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

2 min
Używane maszyny budowlane- wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Inwestycja w maszynę budowlaną nie zawsze musi oznaczać ogromnego wydatku. Często można sporo zaoszczędzić, decydując się na wybór sprzętu używanego. Kupowanie z drugiej ręki czasem obarczone jest pewnym ryzykiem. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, przeczytaj nasz tekst. Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, nabywają maszynę z rynku wtórnego.

Kupuj u sprawdzonego sprzedawcy

Kupowanie maszyn budowlanych od osób prywatnych może się wydawać kuszące pod kątem oszczędności finansowych, jest jednak obarczone sporym ryzykiem. Zazwyczaj przed podjęciem decyzji masz ograniczone możliwości przetestowania sprzętu w realnych warunkach. Trudno zatem ocenić jego faktyczną wydajność, moc czy stan techniczny. Ocena wizualna często to za mało, dlatego lepiej zdać się na fachowców. Maszyny używane sprzedawane w Interhandler są poddawane testom oraz kompleksowo przygotowywane przez inżynierów, przechodzą testy w dziale serwisowym, które potwierdzają ich wysoką jakość. Ewentualne usterki czy wady są dokładnie opisywane w ogłoszeniu.

Oceń stan techniczny

Specjaliści twierdzą, że najważniejszy jest stan techniczny osprzętów i podwozia, który ocenisz po bliższych oględzinach kół napinających, rolek, łańcuchów. Zwróć uwagę na to, czy nie występują tam spawy, świadczące o tym, że części były wymieniane (niekoniecznie na oryginalne). Twoją czujność powinny też wzbudzić wszelkie wycieki płynów eksploatacyjnych.

Innym obszarem wymagającym dokładnego sprawdzenia jest stan skrzyni biegów. Trzeba odpalić pojazd, zmienić biegi, ocenić czy nie wydają one niepokojących odgłosów, czy chodzą gładko, a spod maski nie wydobywa się para. Po przekręceniu kluczyka w stacyjne mogą pojawić się też komunikaty o ewentualnych innych błędach, np. związanych z układem hydraulicznym. Wymiana pompy czy regeneracja siłowników jest bardzo droga i często po prostu nieopłacalna, dlatego nie kupuj maszyny, która ma wady w tym obszarze.

Stan układu jezdnego w maszynie używanej

Dobrze jest też obejrzeć opony lub gąsienice. Stan ich zużycia świadczy o tym, ile kilometrów przebył dany pojazd lub ile roboczogodzin przepracował. Informacje o jego dotychczasowej eksploatacji powinna też znajdować się w książce serwisowej i być zakodowana w komputerze pokładowym.
Podczas zakupu powinieneś otrzymać do nich dostęp, aby poznać szczegółowe informacje na temat daty produkcji maszyny, rodzaju napędu, mocy i marce silnika oraz jego pojemności, a także inne, istotne z punktu widzenia inwestora.