O czym należy pamiętać podczas codziennej obsługi koparki?

2 min
O czym należy pamiętać podczas codziennej obsługi koparki?

Operator, który na co dzień obsługuje koparkę, musi należycie zadbać o jej stan techniczny. Aby żywotność maszyny była długa, jej praca efektywna, a Twoje bezpieczeństwo na stale wysokim poziomie, pamiętaj o regularnej konserwacji. Zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu, aby w pełni wykorzystać jego potencjał, a dzięki temu szybko reagować na ewentualne usterki.

Koparki są intensywnie eksploatowane do trudnych prac w wymagającym terenie. Kontroluj ich stan ma bieżąco, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas kopania czy wykonywania nasypów.

Kontrole i przeglądy

Warto na bieżąco kontrolować stan swoich maszyn i pojazdów, którymi zarządzasz. Obecnie, korzystając  z nowoczesnego sprzętu masz ten komfort, że elektroniczny system sam informuje Cię o ewentualnych problemach technicznych, konieczności skorzystania z serwisu czy uzupełnienia płynów eksploatacyjnych. Nie lekceważ zaleceń producenta co do częstotliwości kontroli, ani nie ignoruj kontrolek wyświetlanych na pulpicie.

Samodzielnie, przed rozpoczęciem pracy każdego dnia, sprawdzaj stan karoserii, ogumienia, łączeń. To ważne, by rozpoznać, czy wszystko jest w nienaruszonym stanie technicznym oraz wizualnym.

Czystość na co dzień

Wielu operatorów, po ciężkim dniu spędzonym na budowie, myśli jedynie o tym, żeby odstawić maszynę do hangaru. To zrozumiałe, ale niewłaściwe podejście. Twoja praca ze sprzętem ciężkim nie kończy się wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce i wyłączeniem silnika. Na tym etapie ważne jest jeszcze wykonanie przeglądu oraz umycie koparki czy walca. Chodzi tu nie tylko o estetykę na zewnątrz, czy wewnątrz pojazdu. Luźno porozrzucane w kabinie śmieci czy narzędzia mogą stwarzać niebezpieczeństwo, kiedy np. wejdą pod pedał i zablokują go w czasie wykonywania manewru hamowania.

Zalecane są powierzchowne oględziny sprzętu ciężkiego po zaparkowaniu go na płaskim terenie i odłączeniu masy (żeby odciążyć ogumienie i osprzęt).

Jak działa sprzęt?

Na danym sprzęcie pracujesz już od dłuższego czasu? Na pewno każda zmiana w odgłosie dochodzącym spod maski czy w intensywności drgań wzbudza Twoją czujność. Przed rozpoczęciem wykopów czy jazdy uruchom silnik i pozwól mi chwilę popracować. To zazwyczaj wystarczy, aby wyłapać ewentualne problemy i móc je rozwiązać.

Dobrze jest regularnie sprawdzać stan techniczny i wizualny koparki. Dzięki szybkiemu wychwyceniu drobnej usterki, naprawa może okazać się szybsza oraz tańsza niż wymiana całego osprzętu na nowy.