3 maszyny rolnicze, które powinny się znaleźć w Twoim gospodarstwie

2 min
3 maszyny rolnicze, które powinny się znaleźć w Twoim gospodarstwie

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego, które jest w stanie poradzić sobie na współczesnym rynku wymaga korzystania z maszyn rolniczych, które zwiększają efektywność pracy. Obecnie szeroka oferta sprzętów sprawia, że nie wiadomo dokładnie, na które z nich warto się zdecydować. Przedstawiamy więc 3 propozycje nadające się do rozmaitych prac gospodarskich.

Ciągnik rolniczy

To bez wątpienia najbardziej niezbędna maszyna rolnicza, która sprawdzi się w każdym gospodarstwie, niezależnie od tego, czym się ono zajmuje. Ciągniki rolnicze to pojazdy, które dają Ci możliwość podłączenia do nich wielu różnych maszyn rolniczych. Wśród nich można wymienić między innymi opryskiwacze, brony, pługi, kosiarki, chwytaki tnące. Z tego właśnie powodu ciągnik jest maszyną rolniczą, która znajduje zastosowanie przez cały rok.

Decydując się na zakup ciągnika, warto zwrócić uwagę na jego moc i osiągi, jak również na liczbę punktów zawieszenia osprzętu.

Ładowarka burtowa

Jeszcze jakiś czas temu maszyny te wykorzystywane były głównie na placach budowy. Obecnie zaczyna się to jednak zmieniać. Rolnicy, szczególnie zajmujący się hodowlą zwierząt doceniają zwrotność i niewielkie wymiary tych ładowarek, które pozwalają na przenoszenie różnego typu ładunkach na podwórkach, w budynkach oraz zagrodach. Minusem ładowarek burtowych jest niska prędkość jazdy oraz niewielka wysokość podnoszenia. Dlatego też nie wykorzystuje się ich w pracach polowych, a jedynie tych przeprowadzanych na terenie gospodarstwa.

Wózki widłowe

Wprost niezastąpione maszyny rolnicze, które znacząco ułatwiają i skracają czas przeprowadzania prac związanych z układaniem bali słomy lub siana, załadunkiem i magazynowaniem płodów rolnych, czy przenoszeniem pasz dla zwierząt. Wózki widłowe mają wiele zalet, które są doceniane przez nowoczesnych rolników. Wśród nich wymienić możemy między innymi niewielkie gabaryty, zwrotność oraz niskie zużycie energii. Dzięki temu są efektywne i wydajne. Należy pamiętać, że wózki znajdujące zastosowanie w rolnictwie powinny mieć większe koła, duży prześwit podłużny oraz zadaszenie kabiny operatora.

Wybierając maszyny rolnicze, które znajdą zastosowanie w nowoczesnym gospodarstwie rolnym powinieneś zawsze zwracać uwagę na specyfikę wykonywanych prac. Innego sprzętu potrzebować będzie bowiem gospodarz zajmujący się uprawą roślin, innego zaś ten, który hoduje trzodę. Niemniej jednak istnieją maszyny, które przydadzą się w każdym gospodarstwie. Takie są właśnie wskazane przez nas propozycje.