wyłączny dealer JCB
znajdź nasz oddział
SKLEP INTERNETOWY

The Ultimate Student Grocery List to Be Fit and healthy > 

JCB

Słowo kryzys jest już odmieniane przez wszystkie przypadki. Obawy są podsycane przez panikę na giełdach czy tracącą na wartości polską walutę. Notowania franka szwajcarskiego poszybowały już do 4,16 zł, a dolara – do 3,95 zł. Dramat trwa na giełdzie. Od początku wybuchu globalnej epidemii WIG stracił ok. 35 proc., osiągając wartości niewidziane od 2012 roku. Z kolei indeks dużych firm WIG20 zjechał o ponad 36 proc. i jest już bardzo blisko dna bessy z 2009 roku.

Skala paniki na giełdzie, podobna do tej z kryzysu finansowego z lat 2008–2009, wskazuje, że inwestorzy zakładają najczarniejsze scenariusze. Nikt już nie ma wątpliwości, że światowy kryzys wywołany skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa odciśnie swoje piętno na gospodarkach. Niewiadomą pozostaje tylko skala tego wpływu.

Spadki na giełdach to skutek obaw, że pandemia koronawirusa przerodzi się w trwałą światową dekoniunkturę, która sprawi, że wiele firm z braku dostępu do finansowania czy gwałtownego spadku popytu po prostu zbankrutuje. A zwolnieni pracownicy negatywnie wpłyną na popyt w kolejnych branżach, w których sytuacja się powtórzy. Nie jest to wcale taki nierealny scenariusz – uważa Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Wojnę kryzysowi już wypowiedziały banki centralne. W minionym tygodniu do działania przeszedł Fed, w poniedziałek Bank Anglii, tnąc stopy procentowe. W czwartek Europejski Bank Centralny w reakcji na epidemię koronawirusa poluzował politykę pieniężną, ale nie zdecydował się na obniżki stóp procentowych. Reakcji NBP wciąż nie ma. Jego prezes Adam Glapiński zapewnił w czwartek, że epidemia koronawirusa, choć z pewnością pogorszy sytuację w polskiej gospodarce, to nie wywoła recesji. Ocenił też, że system finansowy jest stabilny.

Najlepsze, co RPP może zrobić, to zachować spokój. Pochopne i emocjonalne działania mogą sytuację pogorszyć, a nie polepszyć. Jak trafnie zauważył jeden z członków RPP, obniżka stóp ani nie spowolni wirusa, ani nie naprawi łańcuchów dostaw – ocenia Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao. Według niego większą rolę w ograniczaniu konsekwencji epidemii ma do odegrania polityka fiskalna. Część ekonomistów uważa jednak, że obniżka stóp mogłaby być konieczna, w razie, gdyby takie działania w innych krajach prowadziły do nadmiernego osłabienia złotego.

Wielu z nich uważa też, że NBP powinien podjąć niekonwencjonalne działania. – Chodzi o działania wspierające firmy i płynność sektora bankowego. To może być np. nieograniczone wsparcie płynnościowe banków, operacje na wzór europejskiego TLTRO, mające wspierać akcję kredytową, a także program skupu obligacji korporacyjnych – wymienia Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

nasze oddziały
dealerzy rolni
giełda maszyn używanych

BUDOWNICTWO

PRODUKTYSERWIS I CZĘŚCIPROGRAM FINANSOWANIAROLNICTWO

PRODUKTYKONTAKTPROGRAM FINANSOWANIAKOLEJNICTWO

INNE BRANŹE

O NAS
KONTAKT

 INFOLINIA: